Konferencia Public Policy Exchange Brussel

The EU Drug Strategy 2013–2020: Combating Illicit Trafficking and Substance Misuse

Správa z konferencie

Hlavné mesto Európskej únie sa v druhej polovici septembra stalo dejiskom konferencie, ktorá mala priniesť rozvoj ďalšieho smerovania protidrogového boja na starom kontinente. V bruselskom hoteli The Silken Berlaymont postupne vystúpili elitní vedeckí pracovníci a zástupcovia európskych inštitúcií, ktorí sa zaoberajú politikou aktívneho boja proti drogám.

Na základe odporúčania koordinátorky prevencie protispoločenských javov z okresného úradu v Košiciach, pani PhDr. Martina Pastorovej, sa naše občianske združenie zúčastnilo tohto sympózia v zastúpení Bc. Jakub Exner. Ako jediný zástupca zo Slovenska.

Medzi prednášajúcimi boli:

• Tony Verachtert: Belgická federálna polícia, člen Pompidou Group a Council of Europe;

• Fay Watson: Secretary General EURAD (Európa proti drogám);

• Eberhard Schatz: Koordnátor CORRELATION Network;

• Prof. David Nutt: Independent Scientific Committee on Drugs;

• Dr. Frederik Polak: Psychiater z Netherlands Drug Policy Foundation;

• Franz Trautmann: Medzinárodné vzťahy – Holandsko, Trimbos Institute;

• Elza Maia: Európska komisia, Anti-Drugs Policy Unit. (Nahradila kolegyňu Paolu Tarioli-Schiavo, ktorá bola uvedená v pôvodnom programe)

Z celkového počtu 65 delegátov prišli zo spomenutých častí starého kontinentu, okrem nášho zástupcu, len 3 ďalší reprezentanti: Doubravka Košťálová z Českej republiky, Jurij Galych z Ukrajiny, Tatjan Ponorac z Bosny a Hercegoviny. Pre lepšie pochopenie legislatívy Európskej Únie je potrebné, aby sa krajiny z nášho regiónu zúčastňovali na podobných konferenciách.

Hlavnými témami prednášok boli redukcia dovozu drog, Európska drogová stratégia pre roky 2013–2020, či inovatívne prístupy v boji s nezákonným obchodom s drogami. Ich cieľom bolo účastníkov inšpirovať k diskusiám na neformálnej úrovni, ktoré medzi delegátmi prebiehali počas účelne vytvorených prestávok konferencie.

Počas prestávok mohli účastníci nadväzovať nové kontakty, čo bolo mimoriadne cenné pre všetkých zainteresovaných, keďže medzinárodná účasť zabezpečila dostatok možností pre vznik obojstranne prospešných medzinárodných vzťahov.

Nemalú časť sympózia vyplnila diskusia o novej stratégii EÚ v boji proti drogám, ktorá podľa niektorých odborníkov v oblasti prevencie a štúdia účinkov drog nezmenila svoj charakter. To sú však subjektívne informácie, ktoré je potrebné prehodnotiť.

Podstatnejšia časť sympózia sa týkala vedeckých výskumov, aplikácie legislatívy do praxe a celkový priebeh kontroly najvyťaženejších letísk v Európe, prevencie zo strany spoločnosti EURAD a návrhy pre program prevencie pre členské štáty, dopady drogového obchodu na spoločnosť a jednotlivca a aktuálne štatistiky a trendy drogového predaja. Fay Watson, zástupkyňa EURAD (Európa proti drogám), vysvetlila podstatu a nenahraditeľnosť prevencie v oblasti výchovy mládeže o drogách, ich účinkoch, dopadoch na ľudský život a dopadoch na spoločnosť.

Spoločnosť Pompidou reprezentoval Tony Verachtert, ktorý poukázal na potrebu spojiť a zosynchronizovať politiku vedenú EÚ s vedeckým bádaním a tým, čo sa deje v praxi. Taktiež poukázal na zvýšený výskyt syntetických drog. Na túto tému nadviazal aj pán Franz Trautmann z inštitútu Trimbos, ktorý poukázal nielen na zvýšený výskyt syntetických drog, ale aj na dôvody zvýšenia produkcie s prihliadnutím na globalizáciu a znížené náklady výroby týchto novodobých druhov drog.

Vedeckých výskumníkov zastupoval profesor David Nutt z neuropsycho­farmakologické­ho oddelenia z nemocnice Hammersmith v Imperial College London. Ten po prvýkrát verejne prezentoval výsledky najnovšieho výskumu, ktorý objasnil vplyv, respektíve škodu spôsobenú rôznymi druhmi drog na jednotlivca a spoločnosť. Pri vedeckom výskume vytvoril kategórie, ktoré vybrané druhy drog môžu ovplyvniť a vytvoril škálu, podľa ktorej sa daná droga ohodnotila.

Tento postup použil pre 16 druhov drog, ktoré ohodnotili v 12 rôznych kategóriách. Škálu hodnotenia tvorila stupnica od 1 – 100. Ako príklad môžem uviesť vplyv alkoholu na spoločnosť, kde alkohol získal 90 bodov a umiestnil sa na prvej pozícii. Kolektív profesora Nutta taktiež hodnotil vplyv drog podľa odborníkov z kontinentálnej Európy a z Veľkej Británie. Porovnanie hodnotení ukázalo mierne odchýlky v substanciách ako tabak alebo alkohol.

Posledný príspevok psychiatera Frederik Polaka z Holandska sa zameriaval na Holandskú spoločnosť a naznačil predstavu kontrolovanej distribúcie marihuany ako možné riešenie pre iné krajiny. Ako príklad použil svetoznáme coffeeshops v Amsterdame. Aj keď výskum nie je zďaleka hotový, Polak naznačil pozitívne výsledky, ktoré sa týkajú vplyvu kontrolovaného, regulovaného a vládou sledovaného predaja marihuany práve v coffeeshop-och.

Taktiež poukázal na chyby v najnovšej stratégii EÚ, ktorá podľa jeho slov „nezmenila svoju podstatu len slová“. Kritika nebola ďalej rozvíjaná, naznačilo len pravdepodobnú neúčinnosť novej legislatívy. Pán Polak bol taktiež predseda celého sympózia a s poriadnou dávkou humoru zvládal vážne témy, ktoré rozoberali jeho kolegovia a ktoré boli diskutované s poslucháčmi.

Pre občianske združenie „Zober loptu, nie drogy“ bola konferencia na pôde Bruselu prínosom vo forme nadväzovania kontaktov s pracovníkmi vedeckých inštitúcii, pracovníkmi medzinárodných organizácii zaoberajúcimi sa výskumom vplyvu drog na spoločnosť a jednotlivca, a hlavne nadväzovania kontaktov s pracovníkmi organizácie EURAD. Taktiež bola naša organizácia viditeľná na medzinárodnom stretnutí a početné rozhovory s delegátmi z Nemecka, Holandska, Malty a Veľkej Británie priniesli potrebné informácie pre nadväzovanie medzinárodných kontaktov. Účasť na konferencii je ďalším krokom pre združenie pri získavaní podpory pre aktivity v oblasti stále viac vyzdvihovanej a kritickej drogovej prevencie, ktorá je náplňou práce OZ „Zober loptu, nie drogy“. Podľa poznatkov získaných na tejto konferencii je náš projekt OZ svojím spôsobom realizácie a charakterom v Európskej únii ojedinelým. Podobný projekt sa realizuje v Holandsku a je podporovaný wimbledonským víťazom Richardom Krajicekom. Ďakujeme všetkým podporovateľom projektu za to, že sme sa mohli zúčastniť tejto konferencie.

Brussel KonferenciaBrussel KonferenciaBrussel KonferenciaBrussel KonferenciaBrussel Konferencia